25.05.2021, 15:42

Dajte sa zaočkovať a môžete vyhrať milión. Svetové očkovacie kampane na rozdiel od Slovenska ponúkajú rôzne možnosti

Krajiny v snahe prilákať čo najviac ľudí k očkovaniu spúšťajú kreatívne kampane. Niekde dostanete kávu, šišky či hamburger zadarmo, inde zľavu na vodičský preukaz, či vstupenky do zábavného parku. Slovensko má len pár spotov a letáky.

Dajte sa zaočkovať a môžete vyhrať milión. Svetové očkovacie kampane na rozdiel od Slovenska ponúkajú rôzne možnosti
Zdroj: TASR/Matthias Bein/dpa via AP

Viac ako 1, 67 miliárd. Toľko bolo doteraz (k 24. máju) podaných vakcín na celom svete. To je 22 dávok na každých sto ľudí. Kým v niektorých krajinách vakcíny zúfalo zháňajú, v iných platia ľuďom za to, aby sa dali zaočkovať.

Americké Ohio prišlo s unikátnou myšlienkou, ako motivovať ľudí k očkovaniu. Po tom, ako v stredu 12. mája spustili lotériu o päť miliónov dolárov pre tých, ktorí dostali aspoň jednu dávku vakcíny (piati zaočkovaní obyvatelia Ohia môžu vyhrať po jednom milióne dolárov) a zaočkovaným tínedžerom ponúkli päť plných štipendií na štátnej univerzite zaznamenali v Ohiu až 53 percentný týždenný nárast počtu zaočkovaných proti Covid-19. Informoval o tom časopis Nature na svojej stránke.

Podľa magazínu RollingStone, dávať ľuďom odmenu za očkovanie nie je na pôde USA novinkou. Veľké obchodné reťazce ako CVS, Target či Walgreens už roky ponúkajú výhody vo forme darčekovej poukážky či zľavových kupónov pre zákazníkov, ktorí sa dajú zaočkovať proti chrípke. Počas pandémie koronavírusu sa nápady s obdarovávaním rozšírili aj na iné americké reťazce, a tak môžete dostať šišky, pivo či lístky do zábavného parku zadarmo, stačí ak ukážete doklad o očkovaní. Amerika totiž bije na poplach. Záujem o očkovanie rapídne klesá. Medzi 11. aprílom a 11. májom sa znížil priemerný počet týždenných očkovaní z približne 3,3 milióna na 1,7 milióna.

Platiť či neplatiť?

Každý štát má pritom svoje vlastné grify, ako vyburcovať u ľudí záujem dať si pichnúť vakcínu proti Covid-19. „Napríklad obyvatelia štátu Maine, ktorí dostanú svoju prvú dávku do konca mája, si môžu vybrať bezplatný parkovací preukaz, poľovný či rybársky lístok alebo darčekovú poukážku v hodnote 20 dolárov do L.L. Bean,“ spresnil na svojej stránke RollingStone.

V New Jersey vám načapujú pivo zadarmo a v New Yorku zas dostanete lístky na rôzne kultúrne atrakcie i pou

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.