09.05.2021, 15:00

Infarkt, trombóza žíl, embólia pľúc. Množia sa ťažké postcovidové stavy

Medzi príznaky patria dýchavičnosť, dlhodobý kašeľ, únava, svalová slabosť, neschopnosť sa sústrediť, niekedy aj s výpadkami pamäte, depresie, problémy so spánkom, bolesti hlavy, kĺbov, bolesti na hrudníku, tráviace ťažkosti. Tieto stavy sa nevyhýbajú ani tým, ktorí prekonali ľahší covid doma.

Infarkt, trombóza žíl, embólia pľúc. Množia sa ťažké postcovidové stavy
Zdroj: Reuters

Infarkt myokardu, ochorenia pečene, hrubého čreva, či trombózy. Pandémia koronavírusu síce každým dňom ustupuje, objavuje sa však nový fenomén. Výrazne totiž narastá počet postcovidových komplikácií u pacientov, ktorí aj týždne po prekonaní COVIDu majú vážne ťažkosti a prekonali súvisiace závažné diagnózy.

Problémy majú dokonca aj tí pacienti, ktorí mali ľahký priebeh ochorenia. V mnohých nemocniciach sa tak záťaž z covidového oddelenia presúva na interné oddelenia.

Ako post COVID syndróm sa označuje súbor príznakov, ktoré pretrvávajú alebo sa vyvíjajú po 12 a viac týždňoch od vzniku infekcie COVID-19, ktoré nie sú vysvetliteľné inou príčinou“, upresnila MUDr. Soňa Lobotková, lekárka Interného oddelenia Nemocnice AGEL Bánovce.

V zahraničí sa používa aj označenie long COVID a zahŕňa širšie časové obdobie od 5 týždňa ďalej. Postakútny COVID zahŕňa časové rozpätie 4-12 týždňov od vzniku infekcie COVID. „Niektorí „post COVID“ pacienti pri

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.