07.05.2021, 09:50

Veľká anketa: Ako by o osude zdravotných poisťovní rozhodli politici?

Hrozienka z koláča, ziskové odvetvia, aj zaviesť solidárnosť. Aj takto reagovali poslanci na otázku, či podporujú zavedenie systému jednej zdravotnej poisťovne. Solidárny systém prerozdeľovania pritom u nás už funguje, len vlani vďaka tomu získala VšZP od súkromných poisťovní 272 miliónov eur.

Veľká anketa: Ako by o osude zdravotných poisťovní rozhodli politici?
Zdroj: Kancelária NR SR

Oslovili sme všetkých 150 poslancov NR SR a 16 členov vlády SR s otázkou, či preferujú zavedenie unitárneho systému, a tiež s otázkou, v ktorej zdravotnej poisťovní sú poistení. Prinášame odpovede tých, ktorí reagovali. Pri poslancoch uvádzame stranu, za ktorú kandidovali, a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, NOVA, Kresťanská únia, Zmena zdola uvádzame – OĽaNO.

Kristián Čekovský (OĽaNO): Obráťte sa na poslancov hnutia OĽaNO, ktorí sú členmi výboru NR SR pre zdravotníctvo a venujú sa tejto problematike. Ide o osobnú informáciu, p. poslanec Čekovský je poistený v súkromnej zdravotnej poisťovni.

Tomáš Lehotský (Za ľudí): Nie, som proti unitárnemu systému. Dôvera.

Miroslav Kollár (Za ľudí): Som proti zavedeniu unitárneho systému zdravotného poistenia, považujem to za vyslovene zlý krok, ktorý zlikviduje konkurenciu a prinesie zhoršenie zdravotnej starostlivosti pre pacienta. Spolieham sa na to, že v PVV je toto rozhodnutie podmienené analýzou dnešného stavu a len „ak súčasný systém zdravotných poisťovní po analýze nebude prinášať hodnotu pre pacienta a dosahovanie zdravotných celospoločenských cieľov, vláda SR zváži zavedenie unitárneho systému zdravotného poistenia“. Ak bude takáto analýza robená férovo, neviem si predstaviť, že jej výsledkom môže byť konštatovanie, že unitárny systém zlepší kvalitu a dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ja osobne som v Dôvere, ale v rodine to máme podelené – dvaja sme v Dôvere a dvaja vo VšZP.

Tomáš Šudík (OĽaNO): Som za to, aby bola jedna zdravotná poisťovňa, lebo by sa mohol skresať prebujnený aparát zamestnancov poisťovní a peniaze by šli predovšetkým na zdravotnú starostlivosť ľudí. Zdravotníctvo nemôže byť biznis. Zdravotná poisťovňa však musí byť štátna. Som poistencom štátnej VšZP.

Eduard Kočiš (ĽSNS): Ako občan, poistenec VšZP, som zástancom j

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.