07.05.2021, 10:00

Viacerí poslanci chcú jednu zdravotnú poisťovňu. Pritom žiadajú veci, ktoré dávno fungujú

Vyvracať každú jednu polopravdu alebo nepravdu je nevyhnutné, keďže volení zástupcovia majú právo predkladať zmeny zákonov aj bez požadovanej odbornosti. Bohužiaľ, tento scenár sa opakuje každé 4 roky. Navyše, oni tieto dezinformácie šíria medzi verejnosťou, upozorňuje analytička.

Viacerí poslanci chcú jednu zdravotnú poisťovňu. Pritom žiadajú veci, ktoré dávno fungujú
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Programové vyhlásenie vlády naďalej počíta s možnosťou zavedenia unitárneho systému zdravotného poistenia. Zdá sa však, že poslanci, ktorí majú rozhodovať o tejto možnosti, nevedia celkom presne, ako funguje poistný systém na Slovensku. Vyplýva to z odpovedí, ktoré nám poslali, keď sme sa pýtali, či sú za unitárny systém. Nájdete tu.

Kým niektorí z poslancov vyzdvihujú benefity vyplývajúce z plurality a konkurencie poisťovní, ďalší by poistný systém chceli zmeniť a mať jednu zdravotnú poisťovňu. Odvolávajú sa pritom aj na návrhy zmien, ktoré u nás už fungujú. Žiadajú napríklad solidárnosť v systéme alebo jeden finančný balík, ktorý by sa rozdeľoval pre všetkých pacientov, čo na Slovensku už zavedené je.

„Presne pre toto existuje prerozdeľovací mechanizmus, ktorý kompenzuje rizikovosť pacientov. VšZP mala z neho napríklad 272 mil. eur od súkromných ZP za rok 2019,“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.