04.05.2021, 16:29

Sputnik V: propaganda alebo pomoc? Britský Guardian spomína aj Slovensko

Moskva zrejme považuje za dôležitejšie vakcínu momentálne používať skôr na presadzovanie svojich cieľov v zahraničí, než na boj s epidémiou doma. To nie je v histórii Ruska a Sovietskeho zväzu nič výnimočné, hovorí politický analytik.

Sputnik V: propaganda alebo pomoc? Britský Guardian spomína aj Slovensko
Zdroj: TASR/AP

Sputnik V, viac vakcína či politický nástroj moci? Podľa The Guardian by mohla byť ruská vakcína Sputnik V „politickou zbraňou“. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že jedným z cieľov Ruska bolo rozdeliť členské štáty. Michal Baranowski, pracovník amerického thinktanku, nemeckého Marshallovho fondu (GMF) USA uviedol, že Sputnik V je nástrojom akejsi „mäkkej“ ruskej moci. Pod vlajkou vakcíny chcú presadiť svoj politický cieľ, a to rozdeliť západ.

Ako uviedol nemenovaný diplomat EÚ pre The Guardian, „ruská nízka zaočkovanosť sa nezhoduje s tým, že má údajne lacnú, ľahko vyrobiteľnú a účinnú vakcínu. Buď je Moskva altruistická, čo sa zdá nepravdepodobné, a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.