04.05.2021, 11:22

Európska lieková agentúra má na stole ďalšiu žiadosť, posudzovať bude čínsku vakcínu

Vakcína čínskeho výrobcu funguje na báze usmrteného vírusu. Keďže ide o inaktivovaný vírus, nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19.

Európska lieková agentúra má na stole ďalšiu žiadosť, posudzovať bude čínsku vakcínu
Zdroj: Reuters

Európska lieková agentúra prijala žiadosť o priebežné hodnotenie novej vakcíny proti COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac - COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated.

Ako upozorňuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), nejde zatiaľ o žiadosť o registráciu, ale o nástroj, kedy spoločnosti dodávajú údaje o vakcínach postupne podľa toho, ako sú k dispozícii. „Keď majú k dispozícii kompletné údaje o bezpečnosti, účinnosti a farmaceutickej kvalite vakcíny, môžu požiadať o registráciu“, dodal štátny ústav.

Vakcína čínskeho výrobcu je na báze inaktivovaného, teda usmrteného vírusu SARS-CoV-2. „Keďže ide o inaktivovaný vírus, nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19“, dodáva ŠÚKL.

Vakcína tiež obsahuje pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede na vakcínu.

Ľudský imunitný systém po očkovaní rozozná inaktivovaný vírus ako cudzí a spustí obrannú reakciu – začne tvoriť protilátky. Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom SARS-CoV-2, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať.

Vakcína sa podľa výrobcu podáva v dvoch dávkach, odstup je 28 dní. 

„Nateraz nie je známe, kedy bude táto vakcína registrovaná. Priebežné hodnotenie však umožňuje proces urýchliť“, dodáva liekový ústav.
V priebežnom hodnotení sú momentálne aj vakcíny od Novavax a CureVac. EMA zatiaľ schválila vakcíny od výrobcu Pfizer (Comirnaty), Moderna (Moderna), AstraZeneca (Vaxzevria), Johnson & Johnson (Janssen).