01.05.2021, 17:11

Škodlivé látky v ovzduší spôsobujú neefektívny pohyb spermií. Zistili českí vedci

U mužov sa vyskytuje kvalita spermií podľa sezóny. Na jar sú pohyblivejšie. Oproti tomu na jeseň je pohyblivých spermií až o 20 percent menej. Výskum prebiehal na mestských policajtoch.

Škodlivé látky v ovzduší spôsobujú neefektívny pohyb spermií. Zistili českí vedci
Zdroj: Dreamstime

Dlhodobá štúdia o mestských policajtoch skúma, aký vplyv má znečistené ovzdušie na ich zdravie. Zvýšená koncentrácia škodlivín pôsobí negatívne na niektoré gény i pohyb spermií. O zisteniach sa hovorilo na webinári Zdravé starnutie v priemyselnom prostredí, ktorý organizovala Komisia pre životné prostredie českej Akadémie vied (AV ČR).

Ako informoval Jan Klika z AV ČR, do rozsiahlej štúdie, v ktorej ich zaujímala dedičná informácia v krvi a v spermiách, si vybrali mestských strážnikov, a to z Ostravy, Českých Budějovíc a z Prahy. Vedci teraz predstavili čiastkové závery o odlišnej metylácii DNA. „Tento proces zabraňuje istým génom v aktivite, pričom hlavným zmyslom je udržanie ich stability," vysvetľuje Mgr. Kateřina Hoňková z Ústavu experimentálnej medicíny AV ČR. Id

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.