01.05.2021, 13:40

India: počet infikovaných dosiahol svetový rekord. Nádej vidia vo svojej vakcíne Covaxin i v Sputniku V

WHO opísala indickú verziu vírusu ako „zaujímavý variant“. To naznačuje, že môže obsahovať mutácie, vďaka ktorým by bol vírus prenosnejší, spôsobil by závažnejšie ochorenie alebo by sa mohol vyhnúť imunite voči očkovacej látke. Do Indie dnes prišli aj prvé dávky Sputnika V z Ruska.

India: počet infikovaných dosiahol svetový rekord. Nádej vidia vo svojej vakcíne Covaxin i v Sputniku V
Zdroj: Reuters

Podľa indických vedcov, vláda úplne odignorovala ich varovania ohľadom koronavírusovej apokalypsy.

Ako informovala agentúra Reuters, fórum vedeckých poradcov zriadené vládou varovalo indických predstaviteľov začiatkom marca pred novým a nákazlivejším variantom koronavírusu, ktorý sa v krajine objavil. Iba za dnes, sobotu nahlásila India rekordných 400 000 infikovaných. Ochoreniu tam doteraz podľahlo viac ako 210 000 ľudí.

Krajine chýba kyslík, lôžka, lieky. Ľudia ich zháňajú za desaťnásobne vyššie ceny na čiernom trhu. Na jedného lekára pripadá i 60 covidových pacientov a 20 pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. Do služby povolali každého, kto má aj minimálne zdravotnícke vzdelanie, medikov a postgraduálnych študentov.

Štyria vedci z fóra poradcov uviedli, že federálna vláda sa navyše ani nesnaží zaviesť obmedzenia na zastavenie šírenia nového variantu koronavírusu. Donedávna tam navyše viac ako 10 000 farmárov táborila na okraji Nového Dillí na protest proti Modiho poľnohospodárskej politike. Ako uviedli odborníci pre Reuters, nárast infekcií je

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.