30.04.2021, 14:00

Odmeny pre záchranárov za druhú vlnu: Menej ako štyri eurá na hodinu, mnohí nedostali ani cent

Ministerstva zdravotníctva určilo výšku odmeny za marec na 3,56 eura za odpracovanú hodinu.

Odmeny pre záchranárov za druhú vlnu: Menej ako štyri eurá na hodinu, mnohí nedostali ani cent
Zdroj: ZdN/OS ZZS

V posledný marcový deň oznámilo ministerstvo zdravotníctva vyplatenie odmien pre záchranárov, lekárov a vodičov záchrannej zdravotnej služby. Na tento účel sľúbil rezort celkovú sumu 2 milióny eur mesačne. „Mesačný príplatok pre člena posádky záchrannej zdravotnej služby pocítia na výplatnej páske ,v čistom‘ v hodnote 350 eur, ktoré uvidia v najbližšej výplate,“ avizovalo ministerstvo s tým, že odmeny dostanú posádky záchraniek za obdobie od 1. marca až dovtedy, kým počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 neklesne pod 1 000 pacientov.

Prvýkrát mali byť odmeny vyplatené za marec v aprílovej výplate. Podľa zistení Zdravotníckych novín peniaze navyše nedorazili na účty všetkým záchranárom, lekárom a vodičom záchraniek. 

Odmeny dostali zdravotníci v štátnych záchrankách. Tie zabezpečujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť v 151 staniciach z celkového počtu 328 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Väčšina neštátnych poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby vrátane najväčšej neštátnej záchranky Life Star Emergency avizované príplatky v apríli zdravotníkom nedali. Tvrdia, že ministerstvu poslali požadované poklady, no peniaze nedostali.

Dôvod

Spoločnosť Life Star Emergency prevádzkuje tretinu staníc ZZS na Slovensku. Jej záchranári, lekári aj vodiči ostali bez covid príplatkov. Ako dôvod firma označila skutočnosť, že od ministerstva zdravotníctva nedostala financie n

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.