26.04.2021, 14:24 Aktualizované dňa 26.04.2021 o 14:41

Európska únia žaluje AstraZenecu pre nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín

Dôvodom žaloby je skutočnosť, že AstraZeneca nedodala Únii dohodnuté množstvo vakcín.

Európska únia žaluje AstraZenecu pre nedoručenie dohodnutých dodávok vakcín
Zdroj: Reuters

Európska komisia začala podnikať právne kroky proti farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom je skutočnosť, že AstraZeneca nedodala Únii dohodnuté množstvo vakcín. Oznámil to hovorca Únie Stefan de Keersmaecker, ktorého citovala agentúra AFP.

De Keersmaecker povedal, že "Komisia začala minulý piatok podnikať právne kroky proti spoločnosti AstraZeneca, a to pre porušenie dohody" o zazmluvnenej kúpe vakcín. EK tak podľa jeho slov v mene všetkých 27 členských štátov Únie.

"Chceme zabezpečiť rýchle dodanie dostatočného počtu dávok vakcín, na ktoré majú európski občania nárok a ktoré boli zmluvne prisľúbené," povedal De Keersmaecker taktiež novinárom v Bruseli.

Spoločnosť AstraZeneca vyvolala v januári vlnu nespokojnosti v krajinách Únie, keď oznámila, že nebude schopná dodať do Únie pôvodne očakávaný počet dávok vakcín.

Do konca prvého štvrťroka výrobca dodal krajinám Únie iba 30 miliónov dávok namiesto 100 miliónov dávok, ktoré boli zakotvené v zmluve s eurokomisiou. Tento deficit vakcín spomalil očkovacie kampane v krajinách Únie.

Spoločnosť AstraZeneca vyjadrila nádej, že do konca druhého štvrťroka tohto roku dodá okolo 70 miliónov dávok, pričom podľa pôvodnej dohody mala v tomto období doručiť všetkých 300 miliónov sľúbených dávok vakcín.

Zmluvu so spoločnosťou v mene Únie podpísala Európska komisia. Účelom súdneho konania je prinútiť firmu dodať Únii zazmluvnené dávky očkovacej látky.