25.04.2021, 11:16

Aké veľké je riziko vzniku krvných zrazenín po očkovaní AstraZenecou? Vedci v tom majú jasno

Lekári opakovane prízvukujú, že riziko trombóz je oveľa vyššie pri samotnom kovide ako po očkovaní. Rizikovejšie je aj fajčenie či užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Aké veľké je riziko vzniku krvných zrazenín po očkovaní AstraZenecou? Vedci v tom majú jasno
Zdroj: Reuters

Po tom, ako začiatkom apríla zverejnila Bezpečnostná komisia Európskej liekovej agentúry (EMA), že sa s vakcínou AstraZeneca (po novom Vaxzevria) spájajú veľmi vzácne prípady krvných zrazenín prestal svet vnímať už tú druhú časť stanoviska a to, že prínosy očkovania touto vakcínou prevyšujú nad rizikami.

Vedci, epidemiológovia i lekári môžu zdá sa zbytočne vysvetľovať, že veľmi zriedkavé prípady rizika trombóz po vakcíne AstraZeneca 0,00065 percenta sú založené na počte 222 evidovaných prípadov na 34 miliónov zaočkovaných k 12. aprílu tohto roka.

„Riziká vzácnych komplikácií po podaní vakcíny Vaxzevria je nutné porovnať s rizikami ochorenia Covid-19. Pri súčasnej epidemickej situácii v Českej republike je riziko vakcinácie výrazne menšie ako rizi

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.