16.04.2021, 15:37

EMA pre Zdravotnícke noviny: Žiadosť o povolenie Sputnika V na trh zatiaľ nebola doručená

EMA má zákonnú povinnosť overiť, či výrobcovia liekov, pre ktoré sa žiada o povolenie na uvedenie na trh v EÚ, dodržiavajú správnu výrobnú prax.

EMA pre Zdravotnícke noviny: Žiadosť o povolenie Sputnika V na trh zatiaľ nebola doručená
Zdroj: Reuters

Od začiatku marca je ruská vakcína Sputnik V, ktorú vyvinulo Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie v priebežnom hodnotení Európskej liekovej agentúry (EMA). Ako však EMA potvrdila Zdravotníckym novinám, ruský výrobca stále neposlal formálnu žiadosť o povolenie na uvedenie na trh. Medzitým sa však na Slovensku okrem iného rozpútala tzv. „laboratórna búrka“ o to, ktoré laboratórium je vhodné na to, aby sa k vakcíne relevantne vyjadrilo.

Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič uviedol, že náš Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie Sputnika V neregistrovanému laboratóriu, a práve výsledky z neho mali podľa jeho slov narušiť reputáciu tejto vakcíny. Záver ústavu, že vakcíny v 40 krajinách spá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.