16.04.2021, 10:02

Na čo by sa mal minister zdravotníctva najskôr sústrediť?

Zvládnutie pandémie, očkovacia stratégia, plán obnovy, komunikácia. To sú rady a odporúčania pre nového šéfa rezortu.

Na čo by sa mal minister zdravotníctva najskôr sústrediť?
Zdroj: Peter Mayer

Ministerstvo zdravotníctva po demisii Mareka Krajčího vedie brigádny generál MUDr. Vladimír Lengvarský, MPH. Po nástupe nový minister označil za svoje priority potlačenie pandémie a ďalší rozvoj zdravotníctva.

Oslovili sme odborníkov, analytikov a zástupcov organizácií, aké najdôležitejšie rady a odporúčania by adresovali novému ministrovi zdravotníctva a čo považujú za najväčší problém v rezorte, ktorý by bolo potrebné riešiť.

MUDr. Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov SR

Ak by som mal vybrať problém, ktorý treba riešiť akútne? Neviem si veru vybrať. Je katastrofálna doba pre zdravotníctvo. Vôbec, ale vôbec mu nezávidím tento rezort, ale rozhodnutie dať za ministra zdravotníctva vojaka generála je asi to najlepšie rozhodnutie za posledné obdobie (dúfam). Treba prijať rázne kroky. Časy, keď sa problémy riešili tak, že sa odložili do skrine, sa už musia skončiť. Kostlivec je tu a v plnej nahote: poddimenzované zdravotníctvo, finančne aj personálne, je epidémiou úplne odhalené. Je nutné prijať radikálne rozhodnutia, ktoré pretrvajú viac ako jedno volebné obdobie. Je nutné naštartovať zmeny vrátane zmeny vnímania zdravotníckych pracovníkov. Nie sankcie, nie sťažovanie na lekára, sestru, nie bezhlavé plytvanie zdravotnou starostlivosťou. Je nutné finančné zabezpečenie zdravotníctva, ale nie systémom 10 eur dostaneš a očakávame od teba 20 eur späť. Ten deficit musíme dohnať inak, lebo nepríde žiaden progres, len pomalé umieranie.

Myslím, že nový minis

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.