16.04.2021, 08:28

Pacientov s domácou kyslíkovou liečbou pribúda. Na ako dlho ju zaplatí zdravotná poisťovňa?

Ide nielen o pacientov, ktorí počas hospitalizácie potrebovali kyslíkovú liečbu alebo umelú pľúcnu ventiláciu. S kyslíkovým respirátorom sú doma aj ambulantní pacienti, u ktorých sa podarilo včasným nasadením liečby zvládnuť covidový zápal pľúc v domácej starostlivosti.

Pacientov s domácou kyslíkovou liečbou pribúda. Na ako dlho ju zaplatí zdravotná poisťovňa?
Zdroj: Reuters

Podľa odporúčaní Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti sú pacienti po prekonaní ochorenia COVID-19 prepúšťaní do domácej starostlivosti so saturáciou aspoň 94 percent. Pacientom, u ktorých nie je možné dosiahnuť bezpečné hodnoty nasýtenia krvi kyslíkom pri dýchaní, je pred prepustením do domácej liečby indikovaná domáca kyslíková liečba.

„Pribúda nových pacientov nastavených na kyslíkový koncentrátor. Je veľké množstvo pacientov, ktorí po základnej liečbe covidu môžu ísť do domácej liečby, ale potrebujú podpornú kyslíkovú liečbu. Preto sme veľmi privítali prístup zdravotných poisťovní, ktoré umožňujú, aby už počas hospitalizácie na lôžku lekár požiadal poisťovňu o pridelenie kyslíkového koncentrátora. Prístroj už pacienta čaká doma,“ hovorí MUDr. Helena Leščišinová, primárka poliklinického oddelenia tuberkulózy a pľúcnych chorôb NsP v Bardejove.

Používanie

Ide nielen o pacientov po covidovej pneumónii, ktorí p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.