14.04.2021, 16:15

Odložíme respirátory? Odborníci v tom majú jasno

  • Americkí vedci dokázali, že aj podomácky vyrobené rúška majú veľký význam. Vlhkosť dychu pri nosení bavlnených rúšok spomaľuje šírenie Covid-19. Ako to vidia naši hygienici?
  • Úrad verejného zdravotníctva plánuje aktualizovať vyhlášku. V niektorých prípadoch povinnosť nosiť respirátor nahradí rúško.

​Video: NIST. Vzorka bavlnenej tkaniny, ktorá bola vystavená vysokej vlhkosti typickej pre vydychovaný dych človeka (vľavo), odfiltruje viac kvapôčok ako vzorka z bavlnenej látky, ktorá nebola vystavená vysokej vlhkosti (vpravo).

Bavlnené tkaniny, ktoré sú vystavené vlhkosti totiž lepšie filtrujú ako tie syntetické. Zistili to vedci z amerického Národného inštitútu štandardov a technológií (NIST) spolu s kolegami z vedeckého inštitútu Smithsonianského múzea.

Ich merania ukázali, že vo vlhkom prostredí sa účinnosť filtrácie bavlnených rúšok, teda miera toho, ako dobre materiál zachytáva vírusové častice, zvýšila až o 33 percent. Ako informoval vedecký pracovník NIST Christopher Zangmeister, „bavlnené rúška sú stále výbornou

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.