14.04.2021, 08:22

S AstraZeneca naďalej budeme očkovať mladších. Problémy môžu byť aj pri ďalších vektorových vakcínach

Krvné zrazeniny sa môžu objaviť po AstraZeneca a Johnson&Johnson aj pri Sputniku V, keďže ide tiež o vektorovú vakcínu. Ministerstvo zdravotníctva radí, čo majú robiť ľudia, ktorí majú nárok na očkovanie, ale nemôžu dostať AstraZeneca.

S AstraZeneca naďalej budeme očkovať mladších. Problémy môžu byť aj pri ďalších vektorových vakcínach
Zdroj: Reuters

Slovensko zatiaľ neplánuje meniť očkovaciu stratégiu s vakcínou AstraZeneca. Aj naďalej sa očkovacou látkou britsko-švédskej firmy budú očkovať ľudia mladší ako 60 rokov, ľudia nad 60 rokov dostávajú vakcíny od spoločností Pfizer&Biontech a Moderna.

V niektorých európskych krajinách pristúpili k zmene po tom, čo Európska lieková agentúra (EMA) potvrdila, že výskyt krvných zrazenín, trombóza, môže byť veľmi vzácnym vedľajším účinkom očkovania touto vektorovou vakcínou a očkujú ňou, naopak, staršie ročníky. Zmenu ohlásilo napríklad Nemecko alebo Francúzsko. U nás sa zmena zatiaľ nechystá.

Sú však prípady, keď očkovacou vakcínou AstraZeneca neodporúča očkovať lekár, napríklad z dôvodu zvýšeného rizika vyskytnutia sa trombózy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.