07.04.2021, 16:21 Aktualizované dňa 07.04.2021 o 16:50

AstraZeneca: Krvné zrazeniny sú zriedkavým vedľajším účinkom, potvrdila EMA

  • Problémy pri látke britsko-švédskej firmy sa vyskytujú najmä u žien mladších ako 60 rokov.
  • Agentúra tiež vydala odporúčanie, pri ktorých príznakom po podaní vakcíny AstraZeneca majú pacienti okmažite vyhľadať lekársku pomoc.
AstraZeneca: Krvné zrazeniny sú zriedkavým vedľajším účinkom, potvrdila EMA
Zdroj: Reuters

Je rozhodnuté. Európska lieková agentúra zistila súvislosť medzi zriedkavými prípadmi neobvyklých krvných zrazenín a nízkym počtom krvných doštičiek. Informovala o tom dnes na svojej stránke. Ako sa však v stanovisku agentúry uvádza, „potvrdzujeme, že celkové prínosy prevyšujú nad rizikami.“

Bezpečnostný výbor agentúry EMA (PRAC) dnes dospel k záveru, že nezvyčajné krvné zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek by mali byť uvedené ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny Vaxzevria (predtým vakcína Covid-19 AstraZeneca).

„Výbor vzal do úvahy všetky v súčasnosti dostupné dôkazy, vrátane odporúčaní skupiny odborníkov ad hoc. EMA pripomína zdravotníckym pracovníkom a zaočkovaným, že je tam istá možnosť veľmi zriedkavých prípadov krvných zrazenín v kombinácii s nízkou hladinou krvných doštičiek do dvoch týždňov po očkovaní. Zatiaľ sa väčšina hlásených prípadov vyskytla u žien do 60 rokov do dvoch týždňov po očkovaní,“ vysvetľuje agentúra na svojej stránke.

Kde sa našli krvné zrazeniny

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.