07.04.2021, 16:00

Sedem podnetov pre nového ministra zdravotníctva: Očkovacie autobusy aj permanentný operačný štáb

Mobilná očkovacia jednotka bude jazdiť priamo do regiónov do domácností pacientov vo veku nad 70 rokov, ktorí sa nemôžu dostať k vakcíne.

Sedem podnetov pre nového ministra zdravotníctva: Očkovacie autobusy aj permanentný operačný štáb
Zdroj: ZdN/archív BBSK

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) inicioval projekt mobilných očkovacích jednotiek, ktoré by chodili priamo do obcí a očkovali tých, ktorí sa nevedia dostať do očkovacích centier. Župa tak reaguje na aktuálne štatistiky, podľa ktorých je na Slovensku dnes zaočkovaných proti COVID-19 len 32 percent ľudí vo veku nad 80 rokov. Priemer Európskej únie je pritom 60 percent.

„Každým dňom nečinnosti ministerstva zdravotníctva prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Pomalé tempo očkovania seniorov od druhej polovice februára už spôsobilo, alebo ešte spôsobí, 40 úmrtí seniorov, ktorým dnes už nedokážeme zabrániť. V budúcnosti sa podľa štatistických odhadov infikuje ešte asi 890 seniorov, z čoho sme mohli zabrániť polovici. To spôsobí ďalších 62 nadmerných úmrtí. Týmto sa dá zabrániť urýchleným očkovaním najohrozenejšej vekovej skupiny nad 80 rokov,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, opierajúc sa o dáta analytikov z iniciatívy Veda pomáha COVID-19.

[a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.