07.04.2021, 11:58 Aktualizované dňa 07.04.2021 o 12:28

Lengvarský povedal, kedy by mohol rozhodnúť o Sputniku

Minister zdravotníctva si chce počkať na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Lengvarský povedal, kedy by mohol rozhodnúť o Sputniku
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

O tom, či pustí ruskú vakcínu Sputnik V do klinického testovania a na očkovanie na Slovensku nový minister zdravotníctva rozhodne až po konečnom stanovisku od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Vladimír Lengvarský to vyhlásil po rokovaní vlády.

"Ak bude vyhovujúce, prijmem konečné rozhodnutie," dodal minister. Očakáva, že rozhodnutie by mohlo padnúť začiatkom budúceho týždňa.

Ako spresnil, stanovisko, ktoré má, ešte nie je kompletné. Hovoriť preto chce so šéfkou ústavu Zuzanou Baťovou a s osobami, ktoré výskum ruskej vakcíny realizovali.

Ústav sa včera vyjadril, že nemôže bez dostatočných dôkazov prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík Sputnika.

Dôvodom sú chýbajúce údaje od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. Stanovisko 30. marca zaslal ministerstvu zdravotníctva.

Covid automat sa podľa nového šéfa rezortu zdravotníctva bude meniť podľa odporúčaní konzília odborníkov, ktorí sa stretnú vo štvrtok 8. apríla. Chce si ich najprv vypočuť. Pripomenul, že pôjde o jeho prvé stretnutie s odborníkmi v pozícii ministra.

Dodal, že jednodávkovou vakcínou od spoločnosti Johnson&Johnson by mohli očkovať špeciálne mobilné tímy. Rovnako sa chce zaoberať aj otázkou liečby ľudí s tzv. dlhým covidom či napríklad oddlžovaním nemocníc.