07.04.2021, 10:53

Český minister zdravotníctva skončil po piatich mesiacoch. Mám čisté svedomie, tvrdí

Český premiér Andrej Babiš uvedie nového ministra zdravotníctva do úradu v stredu popoludní.

Jan Blatný
Zdroj: MAFRA

Jan Blatný po zhruba piatich mesiacoch skončil ako minister zdravotníctva. Prezident Miloš Zeman ho na návrh premiéra Andreja Babiša odvolal, uviedol Blatný. Rozhodnutie označil za politické, na ktoré má predseda vlády právo.

​"Sám za seba mám čisté svedomie, že som pracoval len a len na základe svojej odbornosti a rozhodoval sa vždy na podklade odborných dát a analýz," uviedol.

Premiér Andrej Babiš uvedie nového ministra zdravotníctva do úradu v stredu popoludní. Úrad vlády potvrdil, že sa ním má stať lekár a riaditeľ Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

"Žiadam spoluobčanov a veľmi ich aj prosím, aby nové vedenie ministerstva rešpektovali," uviedol Blatný.

V utorok v Česku pribudlo 5 522 potvrdených prípadov ochorenia Covid-19, to je o 3 100 menej ako pred týždňom. Je to najnižší denný nárast vo všedný deň od 14. decembra 2020.

Od začiatku epidémie vlani v marci testy preukázali nový koronavírus v zhruba 1,56 milióna prípadoch. Zjednodušené reprodukčné číslo v utorok kleslo pod 0,67. Je to najnižšia hodnota od začiatku októbra, kedy tento údaj začalo ministerstvo zdravotníctva zverejňovať ako súčasť protiepidemického systému PES.

V nemocniciach bolo v utorok 6 744 pacientov s preukázaným covidom. Oproti veľkonočným pondelku to bol nárast o 484 prípadov, v medzitýždňovom porovnaní naopak pokles o 1 100 hospitalizovaných.

Vo vážnom stave bolo 1 365 covidových pacientov. Budúci pondelok 12. apríla má v Česku skončiť núdzový stav a s ním aj zákaz cestovania medzi okresmi a nočného vychádzania. Ďalšie opatrenia budú podľa neho pokračovať podľa pandemického zákona, ktorý nedávno schválila Snemovňa.