05.04.2021, 15:00

Covid-19 doma neliečte odpočinkom ako chrípku. Lekári varujú pred zásadnou chybou

Dlhodobé ležanie v posteli bez pohybu môže byť pre pacienta s koronavírusovou infekciou fatálne.

Covid-19 doma neliečte odpočinkom ako chrípku. Lekári varujú pred zásadnou chybou
Zdroj: Pixabay

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr. Adriana Šimková, PhD., spolu s kolegami vypracovala aktualizovaný ambulantný manažment pacienta s COVID 19. Je určený všeobecným lekárom pre dospelých a prináša deväť krokov podstatných pri liečbe pacienta s covidom v domácom prostredí.

Ako hovorí MUDr. Šimková, manažment pacienta je založený na overených poznatkoch, tzv. evidence based medicine a vychádza aj z jej vlastných skúseností. „Som rada, že si pani prezidentka osvojila myšlienku pulzných oxymetrov, ktorú som vložila medzi základné body starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19,“ dodala hlavná odborníčka.

Materiál s názvom Deväť užitočných rád, ako úspešne zvládať infekciu COVID-19 u ambulantného pacienta, je dielom trojice autorov MUDr. Adriany Šimkovej, PhD., MUDr. Márie Drugdovej a doc. MUDr. Juraja Šimka, PhD.

  1. Upokojenie na úvod

Pacienta upokojíme. Zdôrazníme, že 80 – 90% infekcií má len ľahký priebeh s obrazom nezávažnej infekcie horných dýchacích ciest, nezriedka bezpríznakový. Pacienti sú z neustáleho prílevu negatívnych informácií z médií často výrazne vystrašení. Popisujú príznaky, ktoré nezodpovedajú klinickému stavu -

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.