03.04.2021, 10:30

Dá sa nakaziť koronavírusom v mestskej hromadnej doprave? V Prahe to bude zisťovať špeciálny robot

Ak je v PCR teste pozitívna vzorka z povrchu, neznamená to, že je infekčný. Pozitivita svedčí o tom, že v ňom zrejme zostali zvyšky detekovateľnej RNA, ale vírus už môže byť neaktívny.

Dá sa nakaziť koronavírusom v mestskej hromadnej doprave? V Prahe to bude zisťovať špeciálny robot
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Sú autobusy, električky a vlaky bezpečné? Ako sa v nich šíri koronavírus? To sú otázky, na ktoré skúsia nájsť vedci odpoveď aj vďaka unikátnemu biosenzoru z dielne Fyzikálneho ústavu českej akadémie vied (AV ČR).

Ako informovala Jana Bečvářová z AV ČR, prevádzkovateľ pražskej hromadnej dopravy inicioval spoluprácu s akadémiou. Experti v apríli preveria asi na päťsto vzorkách z povrchov i zo vzduchu vo vozňoch a na nástupištiach prítomnosť koronavírusu. Využijú k tomu technológiu, ktorú vymysleli českí vedci a ktorá preukázala citlivosť porovnateľnú s PCR testami. 

Na teplo sa nedá spoľahnúť 

„Odborníci vyslali jasný signál, že vírus dokáže v uzavretých priestoroch priľnúť aj na povrchoch a prežívať na nich hodiny až dni. Nemožno sa teda cestujúcim čudovať, že sa v metre radšej nedotýkajú madiel. Sú ale ich obavy oprávnené?,“ pýta sa J. Bečvářová.

Odpoveď na to budú hľadať práve fyzici českej akadémie vied. Podľa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.