30.03.2021, 14:00

Odborníci sa opäť nezhodli s ministerstvom. Zlepšila sa starostlivosť o pacientov s covidom?

Kľúčové opatrenia sa podľa vedcov neplnia. Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger to vidí opačne a hlási nulu nesplnených úloh. Tu je ich prehľad.

Odborníci sa opäť nezhodli s ministerstvom. Zlepšila sa starostlivosť o pacientov s covidom?
Zdroj: TASR

Väčšina pandemických opatrení pre oblasť zdravotníctva, ktoré vláda na návrh odborníkov schválila koncom februára, je splnená alebo sa na nej pracuje. Povedal to Eduard Heger ako zastupujúci minister zdravotníctva. „Z 28 úloh, ktoré vyvstali zo sedenia pána premiéra za okrúhlym stolom s vedcami, je 17 úloh splnených, 11 je v procese a nula je nesplnených. Veľmi intenzívne na tom pracujeme a som rád, že nadpolovičná väčšina z nich je splnená,“ zhodnotil minulý týždeň E. Heger. 

Vedci ocenili, že niektoré z opatrení boli vládou implementované veľmi rýchlo. „Najmä v oblastiach zvýšenia osobnej ochrany pred infekciou, obmedzenia výnimiek pre pohyb COVID pozitívnych osôb, ako aj niektoré úpravy vedúce k racionalizácii očkovacej stratégie. Sme presvedčení, že tieto opatrenia prispeli ku badateľnému zlepšeniu situácie,“ uviedli v dnešnom vyhlásení.

Kľúčové opatrenia

Upozornili však, že viaceré kľúčové kroky vôbec neboli implementované. Príkladom nesplnených úloh je podľa nich nedotiahnuté zlepšenie prednemocničnej starostlivosti, absentujúca nová stratégia testovania či úprava COVID automatu spojená s ukončením permanentného plošného antigénového testovania. „Týmto prosíme vládu, aby bezodkladne v týchto bodoch ur

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.