28.03.2021, 18:58

Ďalšia zmena v očkovaní: Vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna dostanú aj mladší ľudia

Ďalšia zmena v očkovaní: Vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna dostanú aj mladší ľudia
Zdroj: Reuters

Záujemcovia o očkovanie proti ochoreniu Covid-19, ktorí sú starší ako 50 rokov, sa oddnes môžu prihlásiť cez registračný formulár na stránke www.korona.gov.sk. Zároveň sa upravuje podávanie jednotlivých typov vakcín podľa veku záujemcov. Vakcína Astra Zeneca bude určená pre ľudí od 50 do 60 rokov a vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna pre starších ako 60 rokov. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Ministerstvo zdravotníctva prijíma opatrenia, ktorých cieľom je v čo najkratšom čase vybudovať kolektívnu imunitu. Z toho dôvodu sa rozhodlo dnes otvoriť ďalšiu fázu očkovania pre všetkých záujemcov, ktorí sú starší ako 50 rokov. Od zajtra budú záujemcovia vo veku od 50 do 60 očkovaní látkou od spoločnosti AstraZeneca,“ uviedla Z. Eliášová.

S otvorením ďalšej fázy očkovacej stratégie sa upravuje aj podávanie vakcín pre jednotlivé vekové skupiny. Od pondelka budú vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna určené pre záujemcov starších ako 60 rokov. Doposiaľ sa oboma mRNA vakcínami očkovali ľudia nad 70 rokov.

Zmena vakcinačného centra

Ako ďalej informovala Z. Eliášová, záujemcovia v „čakárni“, ktorým ešte nebol pridelený termín na očkovanie a zároveň sú starší ako 60 rokov, budú v čakárni automaticky preradení na voľné miesta v očkovacích centrách, v ktorých sa podávajú látky od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Zmena vakcinačných centier bude pre drvivú väčšinu záujemcov v rovnakom meste, aké si záujemcovia zadali pri pôvodnej registrácii. 

„V ojedinelých prípadoch môže byť ľuďom ponúknuté miesto v susednom meste. Napríklad záujemcovia, ktorí si pri registrácii uviedli ako miesto očkovania Nové Mesto nad Váhom, môžu preto dostať pozvánku na očkovanie v Trenčíne. Ak si chcú preferované miesta upraviť samotní záujemcovia, môžu tak urobiť cez zmenu svojej registrácie na korona.gov.sk,“ poznamenala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.