26.03.2021, 17:10

Kto dostane novinky v liečbe proti COVID-19? EMA vydala odporúčania

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila použitie kombinácie monoklonálnych protilátok na liečbu Covid-19. Nový monoklonálny koktail protilátok dáva nádej v liečbe Covidu-19 veľmi rizikovým skupinám iba v prípade, že sa k informáciám dostanú včas a informujú svojho ošetrujúceho lekára o skorom zistení nákazy.

Kto dostane novinky v liečbe proti COVID-19? EMA vydala odporúčania
Zdroj: Dreamstime

Ako informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), EMA v rámci priebežného hodnotenia (rolling review) posudzuje viacero druhov monoklonálnych protilátok na liečbu Covid-19. „Ide o kombinácie casirivimab/imdevimab, bamlanivimab/etesevimab a regdanvimab. Priebežné hodnotenie môže viesť k registrácii liekov. Ešte pred registráciou je možné lieky použiť na základe národných mechanizmov, čo je na Slovensku terapeutické použitie neregistrovaných liekov, ktoré povoľuje ministerstvo zdravotníctva,“ uviedol ústav vo svojom stanovisku.

EMA vydala k monoklonálnym protilátkam odporučenia na ich použitie ešte pred registráciou, a odporúča sa použitie kombinácie casirivimab/imdevimab, bamlanivimab/etesevimab ako aj samotného bamlanivimabu a protilátky regdanvimab. Tieto odporúčania boli vydané v rámci niekoľkých procedúr, posledné ku látke regdanvimab bolo vydané vo štvrtok 25. marca.

Traja mušketieri

„Lieky sa podávajú infúzne do žily. Môže ísť o kombináciu protilátok alebo o monoterapiu. Monoklonálne protilátky sú protilátky, ktoré majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa k špecifickej štruktúre, v tomto prípade ku proteínu spike, ktorý pokrýva vírus SARS-CoV-2. Úlohou monoklonálnych protilátok je prichytiť sa k spike proteínu a zabrániť tak

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.