19.03.2021, 14:51

Nové pokyny pre ambulantnú liečbu pacientov s COVID-19: Sú bez ivermektínu a isoprinozínu

Ministerstvo zdravotníctva v januári povolilo podávanie ivermektínu. Teraz sekcia zdravia priznáva, že má najmenší terapeutický potenciál pri liečbe ochorenia COVID-19.

Nové pokyny pre ambulantnú liečbu pacientov s COVID-19: Sú bez ivermektínu a isoprinozínu
Zdroj: MZ

Cesta pacienta s ochorením COVID-19, ktorú v rámci opatrení na zlepšenie prednemocničného manažmentu pacientov navrhli odborníci po rokovaní na Úrade vlády v závere februára, je už prístupná odbornej aj laickej verejnosti. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo tento dokument na svojej webovej stránke.

Prehľadný dokument s názvom Starostlivosť o pacienta s ochorením COVID-19 v ambulancii všeobecného lekára určuje zásady rizikovej stratifikácie, teda rozdelenia pacientov na osoby s nízkym a vysokým rizikom. Pri nízkorizikových pacientoch mladších ako 55 rokov, bez obezity, cukrovky a iných závažných komorbidít má lekár vystaviť karanténnu PN a v prípade potreby poskytnúť telefonickú konzultáciu.

Pacienti s vysokým rizikom vyžadujú intenzifikovaný ambulantný manažment, spočívajúci v symptomatickej a podpornej liečbe. Ide o užívanie  vitamínov C, D, zinku, selénu a v individuálnych prípadoch o metabolicko-imunologickú liečbu. Terapia predpokladá aj podania monokl

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.