12.03.2021, 10:20

Nový inštitút majú financovať zdravotné poisťovne. Tie však majú pripomienky

Na Slovensku vznikne ďalší zdravotnícky inštitút. Ide o Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, rezort zdravotníctva jeho vznik naplánoval v rámci plánu legislatívnych úloh vlády na rok 2021.

Nový inštitút majú financovať zdravotné poisťovne. Tie však majú pripomienky
Zdroj: Dreamstime

Jeho úlohou bude najmä poradenstvo pri hodnotení zdravotníckych technológií vchádzajúcich do kategorizačného procesu, ale tiež hodnotenie kvality, efektívnosti a udržateľnosti zdravotnej starostlivosti.

Podľa návrhu, ktorý má redakcia ZdN k dispozícii, inštitút sa má oddeliť od ministerstva zdravotníctva (MZ), čo má prispieť k politickej nezávislosti a k zníženiu možných externých politických alebo mediálnych tlakov. Inštitút má byť poradným orgánom MZ vo veciach kategorizácie. Na druhej strane jeho riaditeľa má vymenovať a odvolávať minister na návrh výberovej komisie. S tým, že riaditeľ zodpovedá ministrovi za plnenie úloh inštitútu.

„Inštitút má za cieľ byť primárne nezávislý od politických a priemyselných tlakov. Čo sa týka politických tlakov, nezávislosť od nich je zabezpečená spôsobom výberu riaditeľa a spôsobom financovania,“ vysvetľuje nezávislosť inštitútu MZ. Podľa rezortu v návrhu zákona je pomenované, že riaditeľ má byť vymenovaný ministrom, avšak nie na základe rozhodnutia ministra, ale na základe rozhodnutia výberovej komisie. „Navrhujeme, aby výberová komisia pozostávala zo 7 členov, ktorí reprezentujú zainteresované subjekty, zahŕňajúc aj zahraničného experta v oblasti HTA. Výberová komisia má vybrať víťaza výberového konania, ktorého minister vymenuje.

Rovnako aj v otázke odvolávania riaditeľa. Ak by chcel minister riaditeľa odvolať na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.