04.03.2021, 07:00

Slovenskí pacienti sa obracajú na centrá postcovidovej starostlivosti v zahraničí

Špeciálne pracoviská sa u nás neplánujú, doriešená nie je zatiaľ ani kúpeľná postcovidová liečba.

Slovenskí pacienti sa obracajú na centrá postcovidovej starostlivosti v zahraničí
Zdroj: ZdN/archív

U pacientov po prekonaní koronavírusovej infekcie sa objavujú problémy, ktoré sú označované ako long covid, post-COVID syndróm alebo chronický covid. Začnú vznikať niekoľko týždňov po prekonaní ochorenia a trvajú viac ako 12 týždňov. Medzi najčastejšie príznaky patrí celková únava, bolesť hlavy, menšia výkonnosť, pocit nedostatku vzduchu, svalová slabosť, búšenie na srdci, bolesti svalstva, tŕpnutie, poruchy pamäti, často tiež úzkosť a depresia. Liečba chronického covidu si vyžaduje multidisciplinárny prístup.

„Žiaľ, na Slovensku zatiaľ nemáme vytvorené postcovidové centrá, kde by sa títo pacienti mohli získať komplexnú zdravotnú starostlivosť, preto sa zatiaľ pohybujú medzi jednotlivými ambulanciami,“ upozornila primárka Neurologickej kliniky FNsP Nové Zámky MUDr. Daša Viszlayová, PhD.

Denne sa v praxi stretáva s neurologickými komplikáciami covidu, pribúdajú aj závažné stavy ako sú zápalové ochorenia mozgu a periférnych nervov, poruchy správania alebo cievne mozgové príhody. „Na našej klinike sme za posledné tri mesiace hospitalizovali vyše 60 pacientov so závažnými neurologickými komplikáciami po ochorení COVID-19,“ uviedla MUDr. Viszlayová.

Prax u susedov

Pacientom s komplikáciami po prekonaní koronavírusovej infekcie sa v susednej ČR venujú v centrách postcovidovej starostlivosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.