28.02.2021, 07:00

Požiadavka odborníkov: Urýchlene zabezpečme slovenským pacientom monoklonálne protilátky

Lieky pre rizikových pacientov s miernym priebehom COVID-19 podávajú v Nemecku, Maďarsku aj Česku. Slovenské ministerstvo zdravotníctva mlčí.

Požiadavka odborníkov: Urýchlene zabezpečme slovenským pacientom monoklonálne protilátky
Zdroj: ZdN/archív FTN Praha

Výsledkom rokovania odborníkov na Úrade vlády SR je návrh aktualizácie opatrení s cieľom zastaviť nárast hospitalizácií a spomaliť šírenie infekcie koronavírusu. Materiál, ktorý má redakcia Hospodárskych novín k dispozícii, má schvaľovať vláda.

Medzi desiatimi opatreniami je napríklad ďalšie obmedzenie mobility, sprísnenie hraničného režimu či aktualizácia testovacej stratégie, no tiež návrh na zlepšenie prednemocničného manažmentu pacientov s ochorením COVID-19. 

Odborníci chcú takto spomaliť šírenie infekcie, zamedziť importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovať nárast hospitalizácií, čo by malo znížiť zaťaženie nemocníc. Ak sa do 21. marca 2021 nepodarí dosiahnuť žiadaný efekt, navrhujú tvrdé obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.

Monoklonálne protilátky

Experti požadujú podporu pre klinické skúšanie nových liečebných postupov, liečiv a vakcín na Slovensku a urýchlené obstaranie terapeutických monoklonálnych protilátok pre pacientov s COVID-19.

Tento liek sa v terapii koronavírusovej infekcie stal stredobodom záujmu po liečbe exprezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý dostal tzv. koktail monoklonálnych protilátok. Tie znemožňujú vírusu SARS-CoV-2 vstup do buniek, čím napodobňujú  činnosť imunitného systému a zmenšujú rozsah poškodenia pľúcneho tkaniva.

Experimentálny liek vyrobený z monoklonálnych protilátok nakúpilo Nemecko ako prvá krajina EÚ ešte v januári. Ako vtedy informovala TASR, nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že vláda kúpila 200-tisíc dávok za 400 miliónov eur. Jedna dá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.