26.02.2021, 10:00

Česko lieči covid plazmou od prvej vlny, my začíname až teraz

Včasné podanie rekonvalescentnej plazmy znižuje riziko kritického priebehu COVID-19, hovorí prof. MUDr. Michal Holub z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe. Plazmu od pacientov po prekonaní ochorenia tu podávajú od apríla 2020.

Česko lieči covid plazmou od prvej vlny, my začíname až teraz
Zdroj: Flickr.com/Tech. Sgt. James Hodgman
Podanie rekonvalescentnej plazmy od osôb, ktoré prekonali COVID-19, je jednou z dostupných možností liečby tohto ochorenia. Skúsenosti z predchádzajúcich epidémií spôsobených koronavírusmi SARS-CoV-1 a MERS-CoV ukázali, že krvná plazma od darcov po prekonaní ochorenia obsahuje neutralizačné protilátky proti príslušnému vírusu a ich podanie predstavuje spôsob pasívnej špecifickej imunizácie. V mnohých krajinách vrátane Českej republiky začali podávať covid rekonvalescentnú plazmu (CCP) pacientom s COVID-19 už minulý rok na jar. Slovensko k tejto terapii doteraz nepristúpilo.
Najohrozenejšia skupina
Takmer s ročným oneskorením sa zmena v tomto smere pripravuje aj u nás. „Spolu s Národnou transfúznou službou vytvárame nevyhnutné podmienky na e

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.