25.02.2021, 15:14

V Česku potvrdili juhoafrickú mutáciu. Podozrenie vyvolali dovolenkári zo Zanzibaru

​Podozrenia sa objavili takisto v brnianskej materskej škole u dvoch detí a dvoch učiteliek.

V Česku potvrdili juhoafrickú mutáciu. Podozrenie vyvolali dovolenkári zo Zanzibaru
Zdroj: TASR/Roman Hanc

V Česku bola v jednej vzorke potvrdená nákazlivejšia juhoafrická mutácia koronavírusu. Vo štvrtok to oznámila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Barbora Peterová.

Prvé podozrenia na prítomnosť juhoafrickej mutácie koronavírusu v Česku sa objavili pred troma dňami. Týkali sa trojice ľudí, ktorí sa vrátili zo Zanzibaru.

​Podozrenia sa objavili takisto v brnianskej materskej škole u dvoch detí a dvoch učiteliek, uviedla juhomoravská hygienička Renata Ciupek.

Vzorky analyzovalo Národné referenčné laboratórium pre chrípku v Štátnom zdravotnom ústave. U jednej vzorky sa sekvenovaním zistila takzvaná juhoafrická mutácia, potvrdila Peterová. Sekvenovanie je podrobná genetická analýza koronavírusu.

V druhom prípade existovali na základe PCR testu silné indície, že ide taktiež o juhoafrickú variantu vírusu. Sekvenáciu však nebolo možné urobiť pre nízku koncentráciu RNA (ribonukleovej kyseliny), dodala informácie šéfka laboratória Helena Jiřincová.

​Juhoafrická mutácia je nebezpečná v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka.

Prvýkrát ju zaznamenali v októbri a vyskytuje sa vo vyše 30 krajinách. Šíri sa aj v rakúskom Tirolsku, minulý týždeň zaznamenalo prvý prípad Poľsko a potvrdili ju aj v Nemecku, pripomenul portál Novinky.cz.