19.02.2021, 06:49

Všetky zdravotné poisťovne skončili v strate. Štátna aj súkromné

Vlani k dofinancovaniu sektora nedošlo a minister zdravotníctva Marek Krajčí s ním nesúhlasí ani teraz. Podľa neho niektoré vyšetrenia poklesli, preto sa mu ďalšie dofinancovanie nezdá úplne fér.

Všetky zdravotné poisťovne skončili v strate. Štátna aj súkromné
Zdroj: Dreamstime

Následky pandémie sa prejavili aj pri hospodárení zdravotných poisťovní. Všetky tri skončili na konci roka v strate. Potvrdil to aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), podľa ktorého k 31.12. 2020 vykázali všetky zdravotné poisťovne kumulatívne záporný výsledok hospodárenia, a teda stratu vo výške 141 244 879 eur.

Zdravotníctvo vstupovalo už do roku 2020 s chýbajúcimi finančnými zdrojmi. Vtedajší Inštitút zdravotnej politiky na konci februára, keď ešte nebola pandémia, vyčíslil deficit rozpočtu verejnej správy na rok 2020 pre rezort zdravotníctva okolo 200 miliónov eur. O potrebe dofinancovania sektora upozorňovali zdravotné poisťovne, odborníci, zdravotnícke združenia vrátane pacientov.

Prišla pandémia a zdravotné poisťovne začali hlásiť v jej dôsledku výpadky príjmov. Znižovali sa totiž platy, stúpal počet nezamestnaných. Vznikla aj iniciatíva Stop hazardu so zdravím, ktorej hlavnou ambíciou je dofinancovanie sektora. Tá ostala bez povšimnutia kompetentných.

Vlani k dofinancovaniu sektora nedošlo a minister zdravotníctva Marek Krajčí s ním nesúhlasí ani teraz. Podľa neho niektoré vyšetrenia poklesli, preto sa mu ďalšie dofinancovanie nezdá úplne fér. V minulom roku štát pomohol len štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá bola dofinancovaná 198 miliónmi eur.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.