11.02.2021, 07:30

Brusel sa pýta, ako chceme postaviť novú nemocnicu

Európska komisia má ku slovenskému Plánu obnovy a odolnosti opäť pár otázok. Mnohé sa týkajú práve zdravotníctva.

Marek Krajčí a Eduard Heger
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Ako chceme riešiť starnutie zdravotníkov v zdravotníctve, prečo primárna starostlivosť nie je samostatnou súčasťou nášho Plánu či ako tentoraz postavíme novú nemocnicu, keďže sme doteraz nepostavili žiadnu novú, a má zdravotnícka reforma tentoraz politickú podporu, keďže v minulosti bol problém s prijatím reformy stratifikácie nemocníc kvôli chýbajúcej politickej podpore. To je len časť otázok, ktoré adresovala Európska komisia Slovensku k Plánu obnovy. Redakcia Zdravotníckych novín má dokument s otázkami k dispozícii.

Slovenský plán obnovy a odolnosti je zameraný na päť kľúčových oblastí verejných politík. Jednou zo spomínaných oblastí je aj zdravie. „Vzdelávanie, veda, výskum a inovácie a zdravie patria k oblastiam, v ktorých Slovensko vo výsledkoch v medzinárodnom porovnaní najviac zaostáva a Európska komisia v nich opakovane odporúča zintenzívniť reformné úsilie,“ uvádza sa v texte Plánu.

Európska komisia pripomienkovala dokument týkajúci sa Plánu obnovy, ktorý Slovensko vypracovalo na získanie peňazí z fondu obnovy (RRF) už v novembri minulého roka. Z fondu obnovy sa majú hradiť reformy. EK mala po predložení tohto Plánu viacero

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.