22.01.2021, 08:43

Českí vedci vyvinuli biočip proti novému typu koronavírusu

Výhodou je, že okrem prítomnosti vírusu dokáže zmerať aj jeho koncentráciu. Navyše, mal by odhaliť nielen existujúce známe varianty nového koronavírusu, ale aj jeho prípadné mutácie, ktoré sa objavili napríklad vo Veľkej Británii alebo v Južnej Afrike.

Českí vedci vyvinuli biočip proti novému typu koronavírusu
Zdroj: Pixabay

Pripomína nápojový automat, dokáže otestovať veľký počet ľudí a nebude vyžadovať kvalifikovaný personál. Navyše, mal by odhaliť nielen existujúce známe varianty nového koronavírusu, ale aj jeho prípadné mutácie, ktoré sa objavili napríklad vo Veľkej Británii alebo v Južnej Afrike.

Prototyp prístroja na zistenie koronavírusu SARS-CoV-2 zo slín, ktorý vymysleli českí vedci, je o krok bližšie k využitiu v praxi. Jedinečnú technológiu vymysleli vedci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (FZÚ AV). Akademie věd tiež uviedla, že podľa doterajších testov technológia biočipu preukázala citlivosť porovnateľnú s bežne používanými PCR testmi.

Vývoj

O úspechu vo vývoji biosenzora na zistenie koronavírusu českí vedci informovali prvýkrát v lete. V

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.