14.01.2021, 06:16

Hospitalizovaných pacientov s COVID-19 stále pribúda

Šéf odborárov obvinil neštátne nemocnice, že nespolupracujú

Hospitalizovaných pacientov s COVID-19 stále pribúda
Zdroj: Reuters

Počet pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň v nemocniciach stúpa. K 10. 1. sme v slovenských nemocniciach mali takmer 3 300 takýchto pacientov. Najhoršia situácia sa ukázala vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Počty mŕtvych pribúdajú a kapacity domov smútku sú naplnené. Pred pár dňami muselo dokonca mesto pristaviť druhý externý chladiarenský príves na uskladnenie tiel. Podľa riaditeľa nemocnice Milana Dubaja do nemocnice chodí okolo 40 pacientov, no pripravení sú na 20 až 30. „Priemerný počet úmrtí v meste Nitra, za jeden mesiac v bežnom období, je približne 130. V októbri, novembri a v decembri sa krivka zvyšovala a za december tu bolo 330 úmrtí, čo je viac ako dvojnásobok. Trend pokračuje a čísla za prvé dni januára sú taktiež extrémne,“ skonštatoval primátor Marek Hattas pre TASR.

Situáciu v Nitre komentoval v rozhovore pre Denník N aj MUDr. Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia, ktorý pôsobí v nitrianskej nemocnici ako pediater. V rozhovore okrem iného uviedol, že súkromné nemocnice v boji proti COVID-19 sa nezapájajú dostatočne. „Všetci pacienti z kraja sú sústredení k nám a do Nových Zámkov. Okolité, najmä súkromné nemocnice sa tvária, ako by sa ich to netýkalo,“ hovorí P. Visolajský. Ako ďalej uviedol, „ak by nebol COVID, zložitejší pacienti by sa liečili vo fakultnej nemocnici. Tie sú teraz zahltené, tak ležia v menšej nemocnici, kde chýbajú špecialisti alebo v nej nemajú skúsenosti s liečbou zložitejších stavov“.

Voči tomuto obvineniu sa ostro postavila Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). „Považujeme za neprijateľné, aby nemocnice, ktoré nie sú vo vlastníctve štátu, boli obviňované z nedostatočnej participácie na boji s pandémiou COVID-19,“ uviedla vo svojom stanovisku. ANS pripomína, že „každá z nemocníc má v súčasnej situácii vyčlenené lôžka pre infikovaných pacientov podľa nariadení MZ a viaceré z nich aj nad rámec tohto počtu“.

V rozhovore P. Visolajský kritizuje aj Operačné stredisko ZZS (OS ZZS). Na otázku, prečo OS ZZS nesmeruje pacientov tam, kde ich nemocnica prijme, reagoval: „Poslali by ho tam, kde je prázdno. Ale ak nemocnica povie, že ho neprijme, tak tam nemôžete poslať posádku, aby sa s nimi hádala. Volia cestu menšieho odporu a pošlú ho radšej rovno tam, kde ho prijmú. Preto väčšina sanitiek skončila v Nitre a čakali aj štyri hodiny. Pacient bol v sanitke, z kyslíkovej bomby dostával kyslík a čakal, kým na neho prišiel rad. Sanitka tak bola na tri či štyri hodiny obsadená.“

Podľa Operačného str

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.