07.01.2021, 12:19

Povinnosť poskytovať len neodkladnú starostlivosť majú iba nemocnice, ambulancií sa to netýka

Ministerstvo zdravotníctva tak reaguje na podnety viacerých ľudí, ktorí sa sťažovali, že ich ambulantní špecialisti odmietli ošetriť.

Povinnosť poskytovať len neodkladnú starostlivosť majú iba nemocnice, ambulancií sa to netýka

Povinnosť poskytovať výlučne neodkladnú zdravotnú starostlivosť majú len nemocnice, v ich lôžkovej časti a netýka sa ambulantných lekárov. Upozornilo na to ministerstvo zdravotníctva. Reagovalo tak na podnety viacerých ľudí, ktorí sa sťažovali, že ich ambulantní špecialisti odmietli ošetriť.

Na stúpajúci počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 zareagoval rezort zdravotníctva viacerými opatreniami. Jedným z nich je nariadenie pre vybrané nemocnice poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Tento pokyn, si však niektorí lekári vysvetlili po svojom.

Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo viacero podnetov od občanov, v ktorých sa uvádza, že ambulantní špecialisti ich odmietli ošetriť. Lekári mali argumentovať tým, že v súčasnosti majú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva vysvetľuje, že toto ich zdôvodnenie sa nezakladá na pravde. „Upozorňujeme, že povinnosť poskytovať výlučne neodkladnú zdravotnú starostlivosť majú len nemocnice, v ich lôžkovej časti. Jednotliví ambulantní špecialisti aj v súčasnosti poskytujú pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura. Ako doplnil štandardný režim v nemocniciach pokračuje pri onkologických pacientoch alebo tých, ktorým sa v nemocniciach poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba.

Nariadenie ministerstva poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť platí pre fakultné, univerzitné a všeobecné okresné nemocnice, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie. Rezort zdravotníctva poprosil zdravotnícke zariadenia o preplánovanie plánovaných úkonov. A to v prípadoch, že odsunutie zákroku nezhorší zdravotný stav pacienta. Rezort zdravotníctva odporúča pacientom, aby sa o termínoch informovali v konkrétnom zdravotníckom zariadení. Pred návštevou ambulancie odporúčame lekára telefonicky kontaktovať. V nemocniciach aj ambulanciách platia v súčasnosti prísne protiepidemické opatrenia.