07.01.2021, 11:32

Poskytovatelia predpovedajú kritický rok pre zdravotníctvo

Prijatý rozpočet kritizuje lekárska komora, zamestnávatelia aj súkromné zdravotné poisťovne

Poskytovatelia predpovedajú kritický rok pre zdravotníctvo

Zdravotníctvo patrí spolu so sociálnou oblasťou a školstvom k trom rezortom, ktorých rozpočet na rok 2021 sa v porovnaní s vlaňajškom zvýši. Minister financií Eduard Heger ich nazval „víťazmi rozpočtu“. Po schválení rozpočtu v parlamente označil zdravotníctvo za kľúčové v pandémii a avizoval dofinancovanie. „Pridávame aj na platbe za poistenca štátu, ktorá rastie rádovo o 26 percent. Pridávame aj na modernizáciu a opravu zdravotníckych zariadení v rezorte ministerstva zdravotníctva,“ uviedol minister financií.

Zdravotníctvo s výdavkami naplánovanými na tento rok vo výške 5,97 miliardy eur ostáva po sociálnej sfére druhou najvyššou výdavkovou položkou slovenských verejných financií. „Rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2021 predpokladá nárast v objeme financií o 3,56 %, čo znamená, že do sektora príde asi o 205 miliónov eur viac. Výrazný nárast bude aj v platbe z verejných peňazí za poistencov štátu. Kým v tomto roku zaplatí štát za seniorov, deti, ženy na materskej či nezamestnaných asi 1,139 miliardy eur, v budúcom roku sa predpokladá práve nárast na ešte vyššiu sumu – 1,433 miliardy eur,“ spresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Kritika a nespokojnosť

Napriek ubezpečeniam o náraste finančných zdrojov pre zdravotníctvo upozorňujú zdravotnícke organizácie aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, že to nebude stačiť. Podobný názor majú aj zdravotné poisťovne Union a Dôvera. (Čítajte komentáre nižšie. VšZP sa k rozpočtu rozhodla nevyjadriť – pozn. redakcie.)

Slovenská lekárska komora (SLK) varuje, že tento rozpočet v nasledujúcom období negatívne ovplyvní fungovanie zdravotníctva. „V čase, keď slovenské zdravotníctvo čelí najväčšej a najťažšej skúške, schválili poslanci rozpočet, ktorý absolútne nezohľadňuje potreby zdravotníctva, potreby lekárov, sestier a už vôbec nie všetkých pacientov – občanov Slovenska. Rozpočet vychádza z nepresných tabuliek a grafov, zo zavádzajúcich a nešťastných ekonomick

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.