28.08.2020, 12:00

Pandemický plán má štyri fázy, ráta aj s antivakcinačnými dezinformáciami

ÚVZ SR a NCZI bude viesť register očkovaných osôb

Pandemický plán má štyri fázy, ráta aj s antivakcinačnými dezinformáciami
Zdroj: Reuters

Konkrétne nemocnice, úlohy jednotlivých úradov či ministerstiev aj zoznam ochranných pracovných pomôcok a postupy pri očkovaní. To všetko obsahuje nový Pandemický plán, ktorý vytvorili Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, pracovná skupina zamestnancov krízového manažmentu rezortu zdravotníctva a hlavná odborníčka MZ SR pre epidemiológiu. Plán schválila Pandemická komisia vlády Slovenskej republiky (PKV SR).

Plán počíta so štyrmi fázami. V prvej je zhoršená situácia a postupný nárast počtu zistených infikovaných osôb a tiež postupné zvyšovanie počtov hospitalizovaných na infekčných klinikách a oddeleniach.

Do druhej fázy sa Slovensko dostane, ak sa situácie ešte viac zhorší a naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení bude viac ako 50 % a vzniknú ohniská nákazy. V druhej fáze sa môže proaktívne pristúpiť už aj k zatvoreniu škôl a určené nemocnice dostanú príkaz na reprofilizáciu lôžkového fondu. Ide o UN Bratislava, FN Trnava, FN Trenčín, FN Nitra, UN Martin, ÚVN SNP – FN Ružomberok, FNsP F. D. Roosvelta Banská Bystrica, Všeobecnú nemocnicu s poliklinikou Lučenec, FNsP J. A. Reimana Prešov, UN L. Pasteura Košice, NsP Štefana Kukuru Michalovce, DFN Košice, NÚDCH Bratislava, DFNsP Banská Bystrica a VšNsP Lučenec. Zároveň im MZ SR vydá nariadenie na zúženie rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Fáza tri už znamená núdzový stav na území Slovenskej republiky, pri ktorom sa ráta s naplnenosťou lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení viac ako 75 %. „Začína úbytok zdra

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.