18.06.2020, 09:29

Padol verdikt Súdneho dvora EÚ

Padol verdikt Súdneho dvora EÚ
Zdroj: Dreamstime

V roku 1994 sa slovenský systém zdravotného poistenia zmenil na pluralistický model, v ktorom existujú verejné a súkromné subjekty. Kde si obyvatelia môžu vybrať štátne poisťovne – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP), ktoré sa zlúčili 1. januára 2010; a súkromné poisťovne – Dôvera zdravotná poisťovňa; a Union zdravotná poisťovňa.

V rokoch 2007 a 2011 Dôvera zdravotná poisťovňa podala na Európsku komisiu sťažnosti, ktoré sa týkali série štátnej pomoci údajne poskytnutej Slovenskom VšZP a SZP.

Prípad

Údajná pomoc mala mať viacero foriem – malo ísť o zvýšenie kapitálu približne o 15 miliónov eur v období medzi novembrom 2005 a januárom 2006 v rámci reformy zdravotníctva a zdravotného poistenia. Druhá forma mala byť realizovaná v roku 2003 a 2006, išlo o vypustenie dvoch dlhov SZP vo výške 52,7 mil. eur a 28 mil. eur verejnou spoločnosťou Veriteľ. Treťou formou mala byť dotácia vo výške približne 7,6 mil. eur poskytnutá SZP ministerstvom zdravotníctva v roku 2006 a štvrtou malo ísť o zvýšenie základného imania VšZP o 65,1 mil. eur v roku 2010 prostredníctvom služieb MZ.

Komisia rozhodla, že dotknuté opatrenia nepredstavujú štátnu pomoc. Poisťovací systém nemohol byť činnosťou tohto systému považovaný za hospodársku činnosť, a preto SZP a VšZP nemohli byť klasifikované ako podniky v zmysle pravidiel EÚ o štátnej pomoci. Podľa Komisie sa tak pravidlá, ktoré zakazujú členským štátom poskytovať dotácie zo štátnych zdrojov subjektom vykonávajúcim hospodársku činnosť, nevzťahujú na SZP a VšZP.

Dôvera ZP napadla rozhodnutie Komisie pred Všeobecným súdom. Ten rozhodol, že činnosť poskytovania povinného zdravotného poistenia na Slovensku má ekonomickú povahu, a preto by sa na rozdiel od toho, čo uviedla Komisia vo svojom rozhodnutí, mali SZP a VšZP považovať aj za podniky, na ktoré sa vzťahujú pravidlá EÚ o štátnej pomoci. Keďže rozhodnutie Komisie obsahovalo v tejto súvislosti nesprávne posúdenie, Všeobecný súd toto rozhodnutie zrušil.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.