07.05.2020, 21:41

Pandémia COVID-19 mení deväť zdravotníckych zákonov

Epidemiologické ambulancie narazili na nesúhlas ambulantných lekárov.

Pandémia COVID-19 mení deväť zdravotníckych zákonov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na mimoriadnu situáciu a núdzový stav vyhlásený z dôvodu ochorenia COVID-19 reaguje ministerstvo zdravotníctva rozsiahlou novelizáciou platných zákonov. Po schválení vládou sa očakáva ich odsúhlasenie aj parlamentom. Veľká novela v skrátenom legislatívnom konaní zavádza epidemiologické ambulancie, upravuje zriaďovanie mobilných odberových miest, dočasnú odbornú stáž lekárov aj bez uznania odbornej kvalifikácie, mení vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov, preventívne prehliadky u zubných lekárov, preskripciu aj prístup k elektronickej knižke pacienta.

„Najdôležitejšou snahou je pripraviť oblasť poskytovania zdravotnej starostlivosti na možný scenár, keď v dôsledku neúnosného rozšírenia počtu pacientov s ochorením COVID-19 alebo osôb, ktorým pre rôzne karanténne opatrenia nie je alebo nebude možné poskytnúť zdravotnú starostlivosť bežným spôsobom. V snahe chrániť pacienta aj zdravotníckych pracovníkov návrh zákona priestorovo, personálne aj finančne oddeľuje tzv. ,biele zóny‘ od ,červených zón‘,“ odôvodňuje rezort návrh zákona.

Navrhuje vytvoriť nové druhy zdravotníckych zariadení na efektívnejšiu diagnostiku a bezpečnejšie fungovanie primárnej ambulantnej sféry, nastavuje mechanizmy financovania a ďalšie úpravy, ktoré si vyžiadala prax.

Epidemiologické ambulancie

Novými druhmi zdravotníckych zariadení sú mobilné odberové miesta a epidemiologické ambulancie. Mali by byť operatívne vytvárané na miestach, kde si to vyžiada epidemiologická situácia. Prevádzkovateľom epidemiologickej ambulancie má byť samosprávny kraj, v prípade mobilných odberových miest pôjde o kompetenciu úradov verejného zdravotníctva.

„Účelom vytvorenia epide

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.