V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) ako najväčšej slovenskej nemocnici odštartovali práce na vytvorení tzv. červených pavilónov, kde sa bude sústreďovať liečba pacientov s ochorením COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v médiách uviedol, že okrem UNB pôjde aj o Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura v Košiciach a výhľadovo aj Univerzitnú nemocnicu v Martine a Špecializovanú nemocnicu sv. Svorada Zobor v Nitre. V prípade potreby a veľkého náporu pacientov sa predpokladá transformácia celého zdravotníckeho zariadenia na tzv. COVID-nemocnicu.

Podľa údajov Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR je v slovenských ústavných zdravotníckych zariadeniach spolu 31 300 lôžok, z toho je takmer 500 lôžok na infekčných oddeleniach. Zhruba 4 000 lôžok je možné okamžite reprofilizovať pre pacientov s ochorením COVID-19. Podľa údajov z pondelka 30. marca bolo hospitalizovaných spolu 120 pacientov s potvrdenou nákazou koronavírusom.

„Aktuálny stav je pre Slovensko postačujúci. Disponujeme ešte desiatkami voľných lôžok na aktuálnych infekčných oddeleniach, no musíme myslieť dopredu a byť pripravení. Preto štartujeme v najväčšej Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá má pripravený plán reprofilizácie.

Prispôsobovať ho bude aktuálnemu stavu,“ povedal minister zdravotníctva.

Rezort sa prioritne zameriava na reprofilizáciu lôžok v nemocniciach, no počíta s tým, že v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.