04.12.2020, 09:55

Testovanie v ambulanciách vnímajú lekári ako vysoké riziko

Úhrada zdravotných poisťovní za výkon antigénového testu nepokryje náklady

Testovanie v ambulanciách vnímajú lekári ako vysoké riziko
Zdroj: TASR

Všeobecní a zubní lekári, rovnako aj špecialisti môžu vyšetrovať symptomatických pacientov antigénovými testami. Výkon uhrádzajú všetky zdravotné poisťovne. Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že lekári môžu použiť aj vlastné testy. K samotnému výkonu ohodnotenému na 5,20 eura tak dostanú aj pripočítateľnú položku vo výške 4,80 eura. Ambulantní poskytovatelia túto ponúkanú možnosť kritizujú.

Nedostatočná úhrada

Asociácia súkromných lekárov SR uviedla, že tento krok nebol s nimi vopred prediskutovaný a dozvedeli sa o ňom z médií. Podľa jej vyhlásenia si väčšina všeobecných lekárov nakúpila testy ešte pred plošným testovaním. „Testy, ktoré máme, vychádzajú v prepočte okolo 10 až 11 eur a pri preplatení sumy 5,20 eura za test je opäť v zisku štát,“ tvrdí asociácia s tým, že treba ešte zohľadniť náklady na ochranné prostriedky a dezinfekciu. Úhrada za tento výkon tak nepokryje náklady.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). „Zo strany zdravotných poisťovní je tento vý

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.