19.11.2020, 14:34

Pokuty za nesprávne poskytnutie zdravotnej starostlivosti sa zvyšovať nebudú

Návrh ministerstva zdravotníctva na desaťnásobný nárast sankcií stopol výbor NR SR pre zdravotníctvo.

Pokuty za nesprávne poskytnutie zdravotnej starostlivosti sa zvyšovať nebudú
Zdroj: HN

Z novely zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou je vypustený návrh na výrazné zvýšenie pokút pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Rozhodol o tom výbor NR SR pre zdravotníctvo na dnešnom rokovaní.

Pôvodný návrh ministerstva zdravotníctva, ktorý po schválení vládou prešiel do parlamentu, počítal so zvýšením sankcií za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dnes môže uložiť poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti pokutu až do výšky 3 319 eur, ak ide o fyzickú osobu, a do výšky 9 958 eur, ak ide o právnickú osobu. Návrh ministra Mareka Krajčího mal dvihnúť maximálnu hranicu pre pokutu fyzickej osobe do 10 000 eur a pre právnickú osobu až do 100 000 eur. 

Likvidačný charakter

Návrh na vypustenie tohto bodu predniesla poslankyňa MUDr. Andrea Letanovská, PhD. (Za ľudí). „Navrhovaná výška pokuty je neprimeraná a pri opakovanom porušení je likvidačného charakteru,“ odôvodnila svoj návrh. Argumentovala tým, že navrhované pokuty by tak znížili pravdepodobnosť odškodnenia poškodeného pacienta alebo pozostalých na súdom priznaný nárok zo strany poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

„Momentálne sme v období, kedy väčšina zdravotníkov ukázala obrovskú spolupatričnosť a chuť pomôcť spoločnosti trpiacej pandémiou COVID 19. Často ich okolnosti nútia pracovať nad rámec svojich povinností. Mali by sme im za to poďakovať, alebo aspoň mlčať. A nie odmeniť ich navýšením pokút do likvidačných výšok,“ dodala A. Letanovská.

ÚDZS na dnešnom rokovaní výboru NR SR pre zdravotníctvo opakovane deklaroval, že zvyšovanie pokút nebolo jeho iniciatívou.