02.01.2020, 18:56

Rozpočet opäť prináša riziká

Kritikom sa nepáči nižšia platba za poistencov štátu aj nereálne úspory

Rozpočet opäť prináša riziká

Slovenské zdravotníctvo je druhá najväčšia výdavková položka verejných financií. Verejné výdavky na zdravotníctvo dosiahnu tento rok 5,6 miliardy eur. S rozpočtom pre zdravotníctvo mali problémy poslanci zdravotníckeho výboru a nepodporili ho. Minister financií Ladislav Kamenický zdôraznil, že verejné výdavky v sektore zdravotníctva predstavujú „najvyššie číslo, ktoré sme doteraz do zdravotníctva dali“.

„Snažili sme sa ho zostaviť najlepšie, ako sa dalo,“ komentovala rozpočet bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Dodala, že prináša medziročný nárast finančných zdrojov o 5 % oproti roku 2019, čo znamená v absolútnych číslach 205 miliónov eur. Už krátko po schválení rozpočtu však pripustila ďalšie dofinancovanie zdravotníctva.

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR MUDr. Marián Šóth upozornil, že nie je správne porovnávať východiskový bod v roku 2019 s východiskovým bodom na rok 2020. „V rámci roka 2019 boli tri dofinancovania, to znamená, že východiskom na rok 2020 by malo byť konečné dofinancovanie roku 2019, keď by sme videli skutočný nárast zdrojov do zdravotníctva. A ten je minimálny, možno by sme sa dostali až do záporných čísel,“ povedal pre ZdN.

Dáta z ministerstva financií mu dávajú za pravdu. V roku 2019 budú výdavky na zdravotníctvo o 235 miliónov eur vyššie, ako sa plánovalo v rozpočte. Nejde pritom o ojedinelý jav, aj v roku 2018 boli skutočné výdavky o 74 miliónov eur vyššie, ako predpokladal rozpočet.

Za pozitívum pre ambulantnú sféru považuje M. Šóth programový rozpočet. „Konečne sa ambulantný sektor objavuje aj v konkrétnych číslach. Ako negatívum celého rozpočtu vnímame celkovú sumu pre zdravotníctvo, kde nevidíme žiadne pozitívne zvyšovania. Rozpočet, žiaľ, ráta aj s veľkými úsporami. Za ASL hovoríme, že nemáme priestor, kde by sme tieto úspory mohli dosiahnuť. Úspory sú veľmi nadhodnotené a nehovoria o reálnych možnostiach ambulantných lekárov,“ uviedol MUDr. Šóth. Rozpočet počíta s úsporou 148 miliónov eur, najviac sa má ušetriť na liekoch, dietetických potravinách a zdravotníckych pomôckach – až 124 miliónov. Na SVLZ sa predpokladá úspora 10 miliónov.

Viac do ambulancií

A. Kalavská pri hodnotení schváleného rozpočtu hovorila o cielenom dof

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.