09.11.2020, 13:50

Odmeny za prvú vlnu dostanú aj záchranári zamestnaní na jar vo Falcku

Zamestnancom štátnych záchraniek prídu odmeny vo výplate za mesiac október.

Odmeny za prvú vlnu dostanú aj záchranári zamestnaní na jar vo Falcku
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Lekári, zdravotnícki záchranári a vodiči štátnych záchranných služieb Bratislava a Košice dostanú vo výplate za október odmeny za prácu v prvej línii počas prvej vlny pandémie COVID-19. Potvrdil to hovorca Záchrannej služby Košice Viktor Wurm.

Záchranná služba Košice dostala na odmeny pre svojich zamestnancov od ministerstva zdravotníctva viac ako 500-tisíc eur, Záchranná zdravotná služba Bratislava prerozdelí vyše 900-tisíc eur. Ako upresnil V. Wurm, výška jednotlivých odmien pre zdravotníckych pracovníkov obidvoch štátnych záchraniek bola vypočítaná na základe odporúčanej metodiky, podľa počtu odpracovaných hodín za mesiace apríl až júl.

Vyriešená je aj otázka odmien pre zdravotníkov, ktorí počas prvej vlny pandémie boli zamestnancami spoločnosti Falck Záchranná, ktorá je aktuálne v likvidácii. „Po dohode s ministerstvom zdravotníctva budú záchranárom, ktorí počas prvej vlny prešli prechodom práv k inému poskytovateľovi, vyplácať covid odmeny aktuálny zamestnávateľ,“ informovala Slovenská komora zdravotníckych záchranárov.

Túto informáciu potvrdil za štátne záchranky riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Dušan Michalko. „Obe záchranné služby vyplatia odmeny aj prevzatým zamestnancom, ktorí počas prvej vlny pracovali u poskytovateľa Falck Záchranná, a.s.,“ uviedol.

Neštátni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí počas prvej vlny pandémie pracovali v prvej línii alebo v červených zónach, majú tiež nárok na odmeny od ministerstva zdravotníctva. Do 11. novembra 2020 sa musia zapojiť do systému odmeňovania prostredníctvom Národného centra zdravotníckych informácií a v Informačnom systéme zdravotníckych indikátorov vyplniť webový formulár s dátami o zdravotníkoch a odpracovaných hodinách vrátane hodín, ktoré strávili v karanténe.