03.11.2020, 15:50

Zdravotníci s potvrdeným ochorením COVID-19 dostanú úrazový príplatok

Podmienkou na vyplatenie bude potvrdenie zamestnávateľa, že sa nakazili pri výkone povolania.

Zdravotníci s potvrdeným ochorením COVID-19 dostanú úrazový príplatok
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Zdravotnícki pracovníci, ktorí pri výkone povolania nakazia COVID-19 a budú práceneschopní, dostanú k náhrade mzdy aj úrazový príplatok. Výška príplatku predstavuje 25 percent denného vymeriavacieho základu zamestnanca. Spolu s nemocenským dostane zamestnanec počas PN zhruba 80 percent jeho hrubého príjmu, čo predstavuje jeho čistú mzdu.

Túto zmenu dnes schválil parlament v novele zákona o sociálnom poistení v skrátenom legislatívnom konaní. Úrazový príplatok dostane zamestnanec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nákazy novým koronavírusom a ktorému zamestnávateľ potvrdí, že ochorenie vzniklo pri práci, kde je preukázateľný kontakt s týmto ochorením alebo s infekčným materiálom.

Týka sa to zamestnancov zdravotníckych a sociálnych zariadení, a tiež ľudí vykonávajúcich činnosti vo verejnom záujme počas krízovej situácie súvisiacej s pandémiou, pri ktorých hrozí zvýšené riziko nákazy.

Podľa posledných údajov Úradu verejného zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií k 30. októbru 2020 bolo evidovaných 1906 zdravotníckych pracovníkov s podozrením na COVID-19 v karanténe alebo s potvrdeným ochorením.

Potvrdený COVID-19 má 263 lekárov, 690 sestier, 175 sanitárov a 158 iných zdravotníckych pracovníkov. Spolu je to 1286 zdravotníkov.