22.02.2016, 00:00

Ako pomôže zdravotníckym zariadeniam certifikát kvality

Akreditácia zdravotníckeho zariadenia by mala garantovať, že spĺňa najvyšší štandard kvality a bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ako pomôže zdravotníckym zariadeniam certifikát kvality

Ako povedal riaditeľ českej Spojenej akreditačnej komisie (SAK) MUDr. David Marx, akreditácia zaručuje, že zdravotnícke zariadenia sa riadia postupmi podľa presne stanovených kritérií.

„Štandardizácia postupov sa tak týka takmer každej činnosti, ktorá súvisí s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou či pobytom pacienta v zariadení,“ vysvetlil D. Marx.

Akreditácia platí tri roky, následne sa proces hodnotenia opakuje. Podľa D. Marxa, pre získanie akreditácie musí zariadenie dodržiavať štandardizované postupy pri liečbe, aj pri nakladaní napríklad s odpadmi, liekmi, manažmente budovy, pri bezpečnostných a hygienických opatreniach či pri krízových situáciách.

Koncom minulého roka prešli akreditáciou SAK u nás tri polikliniky zo siete súkromného poskytovateľa.

Ako spresnil D. Marx, od 90. rokov minulého storočia vznikalo v Európe čoraz viac inštitúcií, ktoré sa zaoberajú externým hodnotením kvality.

„Systém je natoľko zložitý, že sa nemôžeme spoliehať iba na to, že máme tých najlepších lekárov a sestry. Procesy je potrebné štandardizovať a mať garanciu, že zdravotná starostlivosť bude poskytnutá rovnako a s rovnakým výsledkom kedykoľvek do zdravotníckeho zariadenia príd

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.