16.04.2020, 00:00

Čo znamená núdzový stav pre zdravotníkov?

Môže lekár alebo sestra odmietnuť výkon práce? Za akých okolností? Odpovedá advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD.

Čo znamená núdzový stav pre zdravotníkov?

Núdzový stav v rezorte zdravotníctva bude od soboty 18. apríla 2020 rozšírený aj na ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Potvrdil to minister zdravotníctva Marek Krajčí po dnešnom rokovaní vlády.

Predošlá vláda vyhlásila v polovici marca núdzový stav najprv len pre 22 štátnych nemocníc a ústavov, po štyroch dňoch ho rozšírila aj na neštátne nemocnice, ambulancie záchrannej a dopravnej zdravotnej služby, Operačné stredisko ZZS, úrady verejného zdravotníctva, ÚDZS, organizátorov prehliadok mŕtvych tiel aj pohrebné služby. Pre zdravotníkov aj ostatných zamestnancov uvedených zariadení platí pracovná povinnosť a zákaz uplatňovania práva na štrajk.

Podľa dnešného uznesenia vlády sa núdzový stav rozširuje s účinnosťou od 18. apríla 2020 o držiteľov povolenia na prevádzkovanie všeobecnej ambulancie a držiteľov povolenia na prevádzkovanie špecializovanej ambulancie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že v súvislosti s pandémiou COVID-19 dochádza aj k reprofilizácii ambulantnej sféry a k zriaďovaniu tzv. covid ambulancií pre suspektných alebo infikovaných pacientov.

„Potrebujeme využiť našich le

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.