13.01.2022, 20:00

Zastavte zmeny v predpisovaní liekov, žiadajú Lengvarského odborné spoločnosti aj lekárska komora

Na snahu odbremeniť všeobecných lekárov a vynútiť si od špecialistov elektronické predpisovanie liekov doplatia pacienti, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov.

Zastavte zmeny v predpisovaní liekov, žiadajú Lengvarského odborné spoločnosti aj lekárska komora
Zdroj: HN/Peter Mayer

Nekompetentná a neprijateľná. Takto označili novelu zákona o liekoch platnú od 1. januára 2022 predstavitelia Slovenskej lekárskej spoločnosti, Slovenskej lekárskej komory aj ďalších zdravotníckych organizácií. Kritizujú zmeny presadené poslaneckým návrhom v parlamente, ktorý radikálne obmedzil delegovanú preskripciu.

„Pre pacientov, ktorí navštevujú viacero špecializovaných ambulancií, predstavuje prijatie tejto novely značné komplikácie. Kým doposiaľ mohli svoje lieky vyriešiť na jednom mieste, a to u svojho všeobecného lekára, po novom musia kvôli liekom kontaktovať každého jedného špecialistu,“ uviedla Asociácia na ochranu práv pacienta, ktorá tiež odmieta zmeny v predpisovaní liekov prijaté narýchlo a bez predošlej diskusie.

Otvorený list

Slovenská lekárska spoločnosť už oslovila ministra zdravotníctva so žiadosťou o urýchlené pozastavenie účinnosti januárových zmien a  rokovanie všetkých dotknutých strán. Poukazuje na ignoráciu názorov lekárov-špecialistov aj zástupcov nemocníc a nepriaznivým dopadom na pacientov, ktorým hrozia zdravotné aj organizačné komplikácie.

„Táto úprava núti často

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.