11.01.2022, 21:05

Lekári varujú: Pacienti doplatia na zmeny pri predpisovaní liekov. Presadil ich aj exminister Krajčí

Ambulantní lekári ani pacienti neboli o pripravovaných nových pravidlách vopred informovaní.

Lekári varujú: Pacienti doplatia na zmeny pri predpisovaní liekov. Presadil ich aj exminister Krajčí
Zdroj: HN/ Miroslava Spondiaková

Zmeny v predpisovaní liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín narazili na kritiku ambulantných lekárov. Podľa nových pravidiel platných od 1. januára 2022 má povinnosť predpísať ich ten lekár, ktorý pacientovi indikuje liečbu. Znamená to, že špecialisti už nemôžu odporúčať predpisovanie liekov všeobecným lekárom ako doteraz. 

„Ambulantní lekári ani pacienti neboli vôbec o pripravovaných zmenách pri predpisovaní liekov informovaní, nemohli sa na túto zmenu vopred pripraviť a svojich pacientov včas informovať,“ kritizuje spôsob prijímania týchto závažných zmien Zväz ambulantných poskytovateľov, ktorý združuje všeobecných aj odborných lekárov.

Podľa neho to bude pre pacientov sledovaných vo viacerých odborných ambulanciách, čo je prípad väčšiny seniorov, ako aj chronicky chorých všetkých vekových skupín, znamenať pravidelné časté telefonáty alebo návštevy v každej zo špecializovaných ambulancií len kvôli predpisu.

„Vzhľadom na to, že od 1. 1. 2022 sa v preskripčnom zázname, na lekárskom predpise a lekárskom poukaze neuvádza kód poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a kód odborného lekára, kt

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.